Tel. +48 500 70 66 55
Logo czarne (2) - Kraków Reklama

Grafika Wektorowa vs. Grafika Rastrowa

Grafika wektorowa vs rastrowa

Grafika Wektorowa vs. Grafika Rastrowa: W jaki sposób wybrać odpowiedni format graficzny dla Twojego projektu?

 

Grafika wektorowa i rastrowa to dwa główne rodzaje formatów graficznych, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy i zastosowania. Zrozumienie różnic między nimi jest kluczowe dla skutecznego projektowania grafiki. Poniżej przyjrzymy się głównym aspektom obu formatów.

Grafika Wektorowa:

Grafika wektorowa opiera się na matematycznych równaniach i geometrii, tworząc obrazy za pomocą krzywych, linii i kształtów. Główne cechy, które wyróżniają grafikę wektorową, to:

 1. Skalowalność: Grafika wektorowa jest idealna, gdy zależy nam na skalowalności. Bez względu na rozmiar obrazu, możemy go powiększać lub pomniejszać, nie utracając jakości. Jest to szczególnie istotne w projektach, gdzie wymagana jest elastyczność rozmiarów, takich jak projektowanie logo czy materiałów drukowanych.
 2. Edytowalność: Kształty i linie w grafice wektorowej są opisane matematycznie, co umożliwia łatwą edycję. Możemy modyfikować i dostosowywać elementy graficzne bez utraty ostrości czy jakości.
 3. Mały rozmiar pliku: Pliki wektorowe są zazwyczaj mniejsze, ponieważ opisują jedynie elementy graficzne matematycznie. To sprawia, że są bardziej efektywne w przechowywaniu i przesyłaniu przez sieć.
 4. Precyzja: Grafika wektorowa jest idealna do projektów, gdzie wymagana jest precyzja, takich jak ilustracje, schematy, czy projekty architektoniczne.

 

Grafika Rastrowa:

Grafika rastrowa, znana również jako bitmapowa, składa się z pikseli, które tworzą obraz, przypisując każdemu punktowi siatki konkretne wartości kolorów. Główne cechy grafiki rastrowej to:

 1. Nierozciągliwość: W odróżnieniu od grafiki wektorowej, grafika rastrowa traci jakość przy zmianie rozmiaru, ponieważ piksele stają się bardziej widoczne. To sprawia, że skalowanie obrazów może prowadzić do utraty ostrości.
 2. Edytowalność: Modyfikowanie poszczególnych pikseli w grafice rastrowej może być bardziej skomplikowane niż w przypadku grafiki wektorowej. Zmiany są bardziej ograniczone, a edycja może prowadzić do utraty jakości.
 3. Duże rozmiary plików: Pliki rastrowe, zwłaszcza te o dużej rozdzielczości, zajmują więcej miejsca na dysku niż pliki wektorowe. To może stanowić wyzwanie w przypadku przechowywania lub przesyłania dużych ilości danych.
 4. Idealny do fotografii: Grafika rastrowa jest doskonała do przechwytywania detali w zdjęciach. W fotografii, gdzie istotna jest wierność kolorów i zachowanie detali, grafika rastrowa jest niezastąpiona.

 

 

 

grafika wektorowa vs rastrowa

Jak zmienić projekt na krzywe?

Zamiana projektu na krzywe oznacza przekształcenie obiektów w programie graficznym na krzywe bezpośrednio opisane matematycznie. W większości przypadków, konwersja na krzywe odnosi się do przekształcenia obiektów z formatu grafiki rastrowej na grafikę wektorową. Taki format logo jest potrzebny we wszelkich działaniach związanych z produkcją reklam m. in. wszelki druk, logo neonled, kasetony reklamowe. Poniżej znajdziesz ogólny opis procesu oraz kroki, które można podjąć w różnych programach graficznych.

 

W programie Adobe Illustrator:

 1. Otwórz projekt:
  • Załaduj projekt w programie Adobe Illustrator, który jest dedykowany do pracy z grafiką wektorową.
 2. Zaznacz obiekty:
  • Zaznacz obiekty, które chcesz przekształcić na krzywe.
 3. Idź do „Object” (Obiekt):
  • W górnej belce menu, znajdź opcję „Object” (Obiekt).
 4. Wybierz „Expand” (Rozwiń):
  • W menu rozwijanym wybierz opcję „Expand”, która spowoduje przekształcenie zaznaczonych obiektów na krzywe.
 5. Opcjonalnie: Użyj „Image Trace” (Śledzenie obrazu):
  • Jeśli pracujesz z grafiką rastrową, możesz użyć narzędzia „Image Trace” (Śledzenie obrazu), aby przekształcić rastrową grafikę na krzywe.
 6. Zapisz projekt:
  • Po zakończeniu konwersji zapisz projekt w formacie wektorowym, np. SVG czy AI.

W programie Inkscape (darmowa alternatywa dla Adobe Illustrator):

 1. Otwórz projekt:
  • Załaduj projekt w programie Inkscape.
 2. Zaznacz obiekty:
  • Zaznacz obiekty, które chcesz przekształcić na krzywe.
 3. Idź do „Path” (Ścieżka):
  • W górnej belce menu, znajdź opcję „Path” (Ścieżka).
 4. Wybierz „Object to Path” (Obiekt do ścieżki):
  • W menu rozwijanym wybierz opcję „Object to Path”, co spowoduje przekształcenie zaznaczonych obiektów na krzywe.
 5. Opcjonalnie: Użyj narzędzia „Trace Bitmap” (Śledzenie bitmapy):
  • Jeśli pracujesz z grafiką rastrową, użyj narzędzia „Trace Bitmap” (Śledzenie bitmapy), aby przekształcić rastrową grafikę na krzywe.
 6. Zapisz projekt:
  • Po zakończeniu konwersji zapisz projekt w formacie wektorowym, np. SVG.

Ogólne wskazówki:

 • Zachowaj kopię oryginalnego projektu:
  • Zawsze zaleca się zachowanie kopii oryginalnego projektu przed przeprowadzeniem konwersji. W razie potrzeby będziesz miał dostęp do pierwotnej wersji.
 • Dostosuj krzywe:
  • Po konwersji możesz chcieć dostosować krzywe i punkty kontrolne, aby uzyskać optymalny efekt. W przypadku konwersji z grafiki rastrowej, dostosowanie parametrów „Trace” (Śledzenie) może być konieczne.
 • Testuj i dostosuj:
  • Przetestuj krzywe pod kątem jakości i dostosuj je według potrzeb projektu.

Pamiętaj!

Automatyczna konwersja na krzywe nie oznacza dokładnego odzwierciedlenia projektu. Załóżmy, że posiadasz logo swojej firmy tylko w formacie jpg. Chcąc zrealizować jakikolwiek projekt agencja reklamowa czy drukarnia będzie potrzebowała plik wektorowy (w krzywych) Twojego logo. Jeżeli zdecydujesz się na automatyczną konwersję w programie to Twoje logo zostanie w pewnym stopniu zniekształcone. Jeżeli chcesz mieć pewność, że plik będzie w 100% taki jak powinien to należy ręcznie przerysować logo. Takie czynności najłatwiej zlecić grafikowi komputerowemu, który posiada potrzebne umięjętności i narzędzia.

Zobacz podobne artykuły